search
Log In
8 votes
69 views

Adakah kerb median dan sisi jalan perlu di cat ataupun tidak? Jika ya, kenapa? dan jika tidak, kenapa?

in Pavement 540 points

2 Answers

3 votes
 
Best answer

Rujuk Standard Specification For Road Works, JKR/SPJ/2017 – S6 Road Furniture, sub-section 6.4.7 Kerb Painting:

“The kerbs shall normally not be painted, unless specified otherwise in the Drawings.”

Di dalam Standard Drawings For Road Works, STD DRW/S6 (PINDAAN 2014), tidak dinyatakan mengenai keperluan mengecat, sebaliknya hanya dinyatakan:

“The finished kerb shall present a smooth appearance free from kinks and distortion.”

Mungkin timbul kekeliruan sama ada kerb perlu dicat ataupun tidak jika Manual For Federal Road Maintenance dirujuk (saya merujuk pada Manual yang disediakan pada tahun 2012). Di bawah Maintenance of Kerbs, ada dinyatakan kadar harga bagi:

Installation of New Kerbs

“Supply and apply one coat primer and two coats of approved weatherproof paint to new kerbs”, dan

Repainting of Existing Kerbs

“Scrap, brush, clean, prepare and apply one coat primer and two coats of approved weatherproof paint to existing kerbs”.

Tidak dinyatakan secara spesifik warna weatherproof paint di dalam Manual itu.

Pada pandangan saya, jika kerb jalan sedia ada dicat hitam putih, perlu maintain cat hitam putih itu. Jika dibiarkan pudar, nanti kelihatan seperti tidak disenggara dan tidak sedap mata memandang. Jika perlu pasang kerb jalan baharu, tidak perlu dicat melainkan diarahkan oleh S.O.

14,850 points
selected by
4 votes

Ya perlu dicat untuk delineation - menandakan sempadan jalan dengan jelas dan memberi panduan kepada pemandu akan laluan yang perlu dilalui.

9,120 points
...